Regionalne Programy Operacyjne
W latach 2014-2020 duża ilość środków unijnych będzie oferowana na zasadach preferencyjnych pożyczek i kredytów. W przypadku przedsiębiorstw dotyczy to przede wszystkim projektów inwestycyjnych, które nie charakteryzują się odpowiednio wysokim stopniem innowacyjności lub z innych przyczyn nie wpisują się w działania o charakterze typowo dotacyjnym. Taki sposób wykorzystania Funduszy Unijnych był już wcześniej dostępny na rynku dzięki zasileniu funduszy pożyczkowych i poręczeniowych oraz np. w ramach inicjatywy JAREMIE. Ze względu na fakt, iż równolegle wiele projektów mogło otrzymać wsparcie w ramach dotacji bezzwrotnych pożyczki te nie cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Obecnie, w sytuacji gdy dotacje bezzwrotne będą dostępne tylko dla wąskiej grupy projektodawców/typów projektów atrakcyjność preferencyjnych źródeł finansowania jako alternatywy dla tradycyjnych kredytów bankowych niewątpliwie wzrośnie.
Każdy Regionalny Program Operacyjny przewiduje finansowanie części inwestycji w formie instrumentów finansowych. W większości przypadków środki te będą dystrybuowane przez wybranych operatorów (np. banki).
Programy Operacyjne
W Programach Operacyjnych o zasięgu ogólnopolskim przedsiębiorcy również mogą uzyskać wsparcie swoich projektów w postaci preferencyjnych pożyczek, poręczeń i gwarancji oraz wsparcia w formie dokapitalizowania.
Przykładowe działania:
- Kredyt na innowacje technologiczne - Wsparcie projektów, obejmujących wdrożenie nowych technologii z możliwością uzyskania premii technologicznej na spłatę części kredytu.
- Wsparcie transferu technologii - fundusze koinwestycyjne oraz inne instrumenty zwrotne ułatwiające wdrożenie nowej wiedzy (np. nabytej w ramach Banku Technologii)
- Inwestycje w dużych przedsiębiorstwach przyczyniające się do zwiększenia efektywności energetycznej (przebudowa linii produkcyjnych, modernizacja energetyczna budynków, budowa OZE, energooszczędne technologie produkcji, technologie odzysku energii, systemy zarządzania energią)
- Instalacje wytwarzania energii z OZE (energia wodna, wiatrowa, słoneczna, geotermalna, biogaz, biomasa) oraz sieci elektroenergetyczne
- Rozwój inteligentnych sieci energetycznych
Pozostałe preferencyjne źródła finansowania
Poza środkami pochodzącym ze środków Unii Europejskiej dostępne są również te pochodzące ze źródeł krajowych oraz innych funduszy celowych. Przykładem takich działań mogą być przykładowo pożyczki udzielane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska/Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Pożyczki te w wielu przypadkach poza preferencyjną wysokością oprocentowania mają możliwość częściowego umorzenia co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym źródłem finansowania. Przykładowe działania, które mogą podlegać finansowaniu z takich źródeł:
- Inwestycje energooszczędne w Małych i Średnich Przedsiębiorstwach
- Rozproszone, odnawialne źródła energii (BOCIAN)
- Kredyty, usługi doradztwa technicznego oraz technologie wysokiej sprawności energetycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw.(POLSEFF)
Powyżej przedstawiono jedynie część możliwości wsparcia w postaci preferencyjnych źródeł finansowania jakie oferowane są na rynku. Aby znaleźć dofinansowanie adekwatne do swoich potrzeb należy przeanalizować 16 Regionalnych Programów Operacyjnych, 7 Krajowych Programów Operacyjnych oraz pozostałe minimum kilkanaście innych funduszy i programów. Nasi konsultanci robią to na bieżąco, dzięki czemu Ty nie musisz tracić czasu i możesz mieć pewność, że pod uwagę będą brane wszystkie dostępne opcje. Zapraszamy do kontaktu.
Aktualne konkursy
Dotacje na rozwój eksportu – śląskie
Do 31.07.2019 można składać wnioski o dofinansowanie udziału w targach i wystawach o charakterze międzynarodowym...informatyzacja przedsiębiorstw – śląskie
O okresie 07.08.2018 - 18.09.2018 można składać wnioski o dofinansowanie projektów związanych z szeroko rozumianą...Bon na innowacje 22.03.2018-22.11.2018
Bon na innowacje to działanie o zmienionej w 2018 roku formule, w ramach którego można...Szybka Ścieżka 2018
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosi kolejne konkursy z działania 1.1.1 POIR „Badania przemysłowe...Kredyt na innowacje technologiczne 15.02.2018-24.05.2018
Kredyt technologiczny 2018 już dostępny - Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił kolejny - czwarty już nabór...